Historia klubu | UKS Huragan Wołomin

Historia klubu

Założony w 2002 roku przez Ryszarda Zahna i grono sympatyków UKS Huragan, w  miarę upływu czasu działał coraz prężniej na niwie żeńskiej młodzieżowej koszykówki. Szkolenie od podstaw dziewcząt różnych roczników, począwszy od szkoły podstawowej, zaczęło szybko przynosić efekty i pierwsze sukcesy.Już  w  2002 roku zespół młodziczek UKS Huragan wywalczył Mistrzostwo Województwa Mazowieckiego i IV miejsce w ogólnopolskim turnieju o Puchar Prezesa PZKosz  (nieoficjalne Mistrzostwa Polski). W następnym roku wołomińskie młodziczki znów  wiodły prym na Mazowszu, a w 2004 już jako kadetki dotarły aż do półfinałów Mistrzostw Polski.
W okresie tym także inne drużyny UKS Huragan w różnych kategoriach wiekowych plasowały się na wysokich miejscach w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim, zarówno klubowych, jak i szkolnych. Duża grupa koszykarek UKS Huragan była powoływana do kadry województwa mazowieckiego, a trzy z nich: Joanna Głodek, Justyna Krupicka i Anna Soszyńska, były objęte szkoleniem centralnym. Należy tu podkreślić bardzo dobrą pracę wołomińskich trenerów: Ryszarda Zahna, Piotra Dąbrowskiego i Sławomira Bujniaka, do których w dalszych latach dołączyli Mariusz Świerk i Bartosz Orzechowski. 
Sukcesy w rozgrywkach wojewódzkich lub na niższych szczeblach krajowych, nie zadowalały jednak trenerów i zawodniczki UKS Huragan. Usilnie dążono do zdobywania czołowych miejsc, a nawet medali na Mistrzostwach Polski. Dążenia te zostały zrealizowane w pełni w 2006 roku, kiedy to drużyna wołomińskich kadetek pod kierunkiem Ryszarda Zahna na Mistrzostwach Polski w Olsztynie wywalczyła brązowy medal. Oto skład tej drużyny: Justyna Zalewska, Magdalena Godlewska, Anna Soszyńska, Aleksandra Odolczyk, Izabela Dudzińska, Magdalena Kula, Monika Banasik, Ewelina Pękul, Agnieszka Burger, Maria Hinze, Olga Radwan, Marta Nowicka. W tym też roku zanotowano drugi duży sukces w postaci IV miejsca w finałach Mistrzostw Polski juniorek w Poznaniu.

W kolejnych latach koszykarki UKS Huragan w różnych kategoriach wiekowych zachodziły wysoko w Mistrzostwach Polski, ale nie zdobywały medali. W 2007 roku kadetki zajęły VII miejsce w finale krajowym a w roku 2008 IV miejsce w finałach w Łodzi. Na medale trzeba było poczekać do 2010 roku, ale naprawdę było warto, gdyż wołominianki zdobyły ich aż dwa.

Młodziczki wywalczyły srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Żyrardowie, a juniorki brązowy w finałach Mistrzostw Polski w Poznaniu. Młodziczki prowadzone  przez Ryszarda Zahna i Sławomira Bujniaka były bardzo bliskie zdobycia tytułu mistrzyń Polski, gdyż w finale nieznacznie przegrały z odwiecznym rywalem MUKS Poznań.

Skład drużyny młodziczek: Karolina Poboży, Aleksandra Miesiąc, Monika Mikołajewska, Aleksandra Czeredys, Monika Radomska, Natalia Panufnik, Sylwia Bujniak, Magdalena Załęska, Karolina Powała, Wiktoria Nowicka, Agnieszka Dobczyńska, Julia Kochan, Magdalena Tryc, Klaudia Milankiewicz, Paulina Buczek.

Skład drużyny juniorek: Bieniek Monika, Owczarek Justyna, Feja Agnieszka, Gmurczyk Wioleta, Hołubicka Joanna, Biaduń Angelika, Miklas Aneta, Kuras Paulina, Kleczkowska Martyna, Sikora Anna, Urbaniak Weronika, Jankowska Martyna. Trenerzy: Piotr Dąbrowski, Konrad Budka.

Rok 2011 to następny medal dla Wołomina. Brązowy medal zdobyły kadetki w finałach, które odbywały się w Żyrardowie. Zespół Huraganu występował w następującym składzie: Januszko Aleksandra, Januszko Adrianna, Miesiąc Magdalena, Miesiąc Aleksandra, Banaszek Martyna, Perkowska Maja, Bujniak Sylwia, Radomska Monika, Poboży Karolina, Mariak Żaneta, Szuleka Justyna, Panufnik Natalia, Dąbrowska Weronika. Trener; Piotr Dąbrowski.

Rok 2012 to kolejne sukcesy Wołomińskich dziewcząt i ich trenerów. Zespół juniorek odnosi ogromny sukces zajmując V miejsce w finałach w Poznaniu będąc drużyną o rok i dwa młodszą od pozostałych zespołów. Trenerami w finałach byli Piotr Dąbrowski i Sławomir Bujniak. Miesiąc później do boju przystępują kadetki.
W finałach w Ostrołęce zdobywają brązowe medale. KADETKI 2012: Poboży Karolina, Bujniak Sylwia, Gaik Zuzanna, Buczek Paulina, Radomska Monika, Załęska Magdalena, Powała Karolina, Nowicka Wiktoria, Panufnik Natalia, Niedziółka Zuzanna, Skuzińska Wiktoria, Czeredys Aleksandra.

W 2012 roku większość zawodniczek tej drużyny osiągnęła wiek juniorski i w sezonie 2012/13 wystartowała w zespole juniorek UKS  Huragan, żeby walczyć o jak najwyższą lokatę w Mistrzostwach Polski. Nikt chyba jednak się nie spodziewał, że może to być tytuł Mistrza Polski. Owszem, mówiło się nieśmiało o medalu, który byłby pięknym prezentem na obchody w 2013 roku jubileuszu 60-lecia powstania wołomińskiej koszykówki, ale żeby zaraz Mistrzostwo Polski. A jednak to co wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Juniorki UKS Huragan na turnieju finałowym Mistrzostw Polski w Żyrardowie we wspaniałym stylu sięgnęły po tytuł Mistrzyń Polski. Pierwszy w całej historii sportu wołomińskiego w grach zespołowych. A dokonała tego drużyna, której większość koszykarek jeszcze w przyszłym sezonie będzie mogła występować w kategorii juniorek.

Historia więc lubi się powtarzać. Przed dziesięciu laty na jubileusz 50-lecia koszykówki w Wołominie był wielki sukces w postaci awansu zespołu seniorek do ekstraklasy, teraz na jubileusz 60-lecia jest Mistrzostwo Polski Juniorek U-18. Bez żadnej przesady można więc powiedzieć w tym roku jubileuszowym, że Wołomin koszykówką stoi i mamy nadzieję, że tak będzie w następnych latach i dziesięcioleciach.

A oto skład Mistrzyń Polski: Karolina Poboży, Julia Tyszkiewicz, Izabela Tkacz,  Wiktoria Skuzińska, Martyna Banaszek, Monika Radomska, Natalia Panufnik, Maja Perkowska, Adrianna Januszko, Karolina Powała, Magdalena Miesiąc, Aleksandra Miesiąc, Sylwia Bujniak, Aleksandra Wajler.

Trenerzy: Piotr Dąbrowski i Konrad Budka.

Na koniec wykaz koszykarek z Wołomina, które w ostatnim dziesięcioleciu występowały bądź występują w reprezentacjach Polski różnych kategorii wiekowych:
Martyna Koc (reprezentacja seniorek), Anna Soszyńska, Aleksandra Odolczyk, Monika Bieniek, Monika Banasik, Wioletta Gmurczyk, Agnieszka Feja, Weronika Urbaniak, Sylwia Bujniak, Karolina Poboży, Monika Radomska (reprezentacje młodzieżowe).

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer